• Wspomnienie o Św. Pamięci Pani Dyrektor Jadwidze Dudzisz

          • Św. Pamięci Pani Jadwiga Dudzisz - Dyrektor Szkoły Podstawowej

            w Wilczopolu w latach 1973-1984

            Uczennica Szkoły w Wilczopolu w latach1945-1951

            Dziękujemy i pamiętamy!

            Ze wspomnień uczniów Pani Jadwigi Dudzisz - mieszkańców Wilczopola, Klin , Majdanu Mętowskiego:

            W latach 60-tych Pani Jadwiga Dudzisz mieszkając wówczas w Wilczopolu  uczyła dzieci w prywatnym domu na Majdanie Mętowskim.Często pokonywała tę trasę pieszo, nawet w czasie srogich zim. Czasem gospodarze przywozili i odwozili Panią Jadwigę.  

            Była wychowawczynią przez wiele lat, prowadziła bibliotekę i zachęcała do czytania. 

            Wywodziła się z Wilczopola  i chciała żeby Dzieci jak najwięcej się uczyły a przede wszystkim czytały!

            Umiała w uczniach rozbudzić tę miłość do książek!

            Była jak Mama!

            Każdemu dziecku poświęcała czas.  

            Była dobrym człowiekiem. Zawsze uśmiechnięta, radosna, zainteresowana życiem uczniów (nawet po latach) Cieszyła się z informacji o sukcesach edukacyjnych, ukończonych studiach przez swoich uczniów, dzieci swoich uczniów, ich wnuki.

            Zawsze elegancka, subtelna i piękna. Mimo lat zawsze piękna…

            Nauczycielka sprawiedliwa, pragnąca wykształcenia dla wszystkich dzieci, także  tych z najuboższych rodzin.

            Miała dar organizacyjny. Miała swoje dobre pomysły, nie zgadzała się aby ograniczać pola jej działania i działania szkoły.

            Jako pierwsza założyła w szkole Zespół Ludowy i Teatr.

            Jej celem było kultywowanie tradycji, wartości.

            Swoje najważniejsze zadanie widziała w wyciąganiu ludzi z nędzy i przede wszystkim kształcenie dzieci!

            Była bezinteresowna.

            Nie bała się brać zadań na siebie.

             

            Pani Dyrektor Jadwiga Dudzisz była z naszą szkołą podczas ważnych uroczystości: nadaniu szkole imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, obchodów 100-lecia szkoły, podczas spotkań wigilijnych, wieczornic patriotycznych, konkursów.  Pozostały nam piękne wspomnienia, fotografie oraz słowa kierowane do uczniów i społeczności. 

            W szkolnych zbiorach pozostały nam  wpisy Pani Dyrektor Jadwigi Dudzisz zapisane w ofiarowanych szkole i uczniom  KSIĄżkach.

            Zapisała:

            Serdeczne podziękowanie Mojej Ukochanej Szkole, Pani Dyrektor, Nauczycielom, Uczniom i wszystkim Pracownikom za pamięć, życzenia świąteczne i wspaniałą Laurkę - przekazuję  “Pana Tadeusza” dla twórcy.

            Niech ta myśl i cudowna rączka,  dobre Serce trwa na zawsze.

            Jadwiga Dudzisz

             

            Dziękuję za pamięć i cudowne życzenia z okazji tak ważnych Świąt Bożego Narodzenia - jest to dla mnie niezwykły prezent od mojej ukochanej Szkoły, że po tylu latach jeszcze się o mnie pamięta. Dziękuję - jaka cudowna nutka pokierowała myślą i rączką Kacperka, by to wyrazić na laurce, która przyszła do mnie, stoi na honorowym stole. Dziękuję Kacperku, masz talent - pielęgnuj to. Dziękuję.

            grudzień 2019, Jadwiga Dudzisz


             

            Autorowi karty z okazji Dnia Edukacji Narodowej - dziękuję

            Wykształcenie to skarb, ale uczeń, który to docenia jest największym skarbem - bądź takim!

                                                                                                    Jadwiga Dudzisz


             

             

             

          • Aktywni Uczniowie!

          • Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w realizacji projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Funduszu Regionalnego finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Na terenie Polski prowadzonego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. 

            W ramach projektu młodzież odbyła dwudniowe szkolenie w Motyczu Leśnym prowadzone przez trenerów Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Kolejnym etapem było opracowanie przez młodych obywateli czterech projektów na rzecz społeczności szkolnej:

            1. Nasz szkolny radiowęzeł.

            2. Projekt sportowy -  Bądź aktywny.

            3. Kącik wypoczynkowy

            4. Różowa skrzyneczka.

            Wszystkie projekty poprzedzone były wnikliwą diagnozą potrzeb społeczności szkolnej. Uczniowie przeprowadzili profesjonalną kampanię wyborczą.

            21 marca 2023r. odbyły się wybory, w których zgodnie z założeni ami projektu,  wzięła udział cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice. Zwycięskim okazał się projekt „Radiowęzeł”, drugie miejsce zajął Kącik wypoczynkowy, trzecie Projekt sportowy "Bądź aktywny”  Trzy pierwsze projekty otrzymają dofinansowanie w kwocie 1000 zł na każdy. 

            Do współpracy został zaangażowany Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców, którzy dzięki aktywnej działalności dodatkowo pozyskali środki na współfinansowanie wymarzonych projektów. Ich realizacja nastąpi w kwietniu i maju. 

            Już wiemy, że ostatni projekt Różowa skrzyneczka zostanie zakupiony dla nas przez Sołectwo Wilczopole!

          • „Szkoła Edukacji Centrum Dobrego Wychowania 2022 – szkoły budują społeczeństwo partycypacyjne”

          • W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła w Wilczopolu-Kolonii dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Dobrego Wychowania Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo mogła uczestniczyć w kilku ciekawych projektach i inicjatywach.W grudniu młodzież z klasy 8 uczestniczyła w projekcie „Szkoła Edukacji Centrum Dobrego Wychowania 2022 – szkoły budują społeczeństwo partycypacyjne”, dofinansowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, realizowanym przez Stowarzyszenie Centrum Dobrego Wychowania. Uczniowie aktywnie wzięli udział w projekcie, dzięki czemu przygotowali świąteczną paczkę dla jednej z rodzin znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej.mKolejnym projektem, w którym bierzemy udział są „Wybory w Mieście M – uczymy się lokalnej partycypacji w okresie X.2022 – IX. 2023 r.”Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Młodzież odbyła dwudniowe szkolenie w Motyczu Leśnym. Głosowanie społeczności szkolnej odbyło się 21 marca 2023r.W demokratycznym głosowaniu zostały wyłonione trzy projekty z największą liczbą głosów. Do końca kwietnia projekty zostaną zrealizowane. W akcję zaangażowali się również Rodzice. Nasza szkoła jest jedną z ośmiu placówek, w której odbywają się również cykliczne warsztaty pt. „Ekstremalnie skuteczna młodzież - cykl treningów kompetencyjnych dla młodzieży zmniejszający straty edukacyjne po czasie pandemii.” Stowarzyszenie Centrum Dobrego Wychowania działające w miejscowości Motycz Leśny jest beneficjentem programu Fundusz Pomocowy Wiosna 2022 organizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji i Polsko – Amerykańską Fundację Wolności. Ideą programu Fundusz Pomocowy jest szeroko rozumiane wyrównywanie strat i przeciwdziałanie konsekwencjom pandemii Covid – 19. Główną osią tematyczną naszego projektu jest  zmniejszenie strat edukacyjnych dzieci i młodzieży powstałych w wyniku pandemii COVID-19, poprzez działania prowadzone w ramach edukacjizarówno formalnej, jak i poza formalnej.Projekt skierowany jest do wszystkich uczniów będących obecnie na drugim etapie edukacyjnym, tj. w klasach 4 – 8.

            Program i zakres tematyczny:

            1. Zarządzanie czasem i sobą w czasie: czym jest zarządzanie czasem i sobą w czasie, pomaga, a co przeszkadza robić to skutecznie, style pracy, wyznaczanie celów, metody zarządzania czasem, case study, matryca Eisenhowera, cykl Kolba, narzędzia TIK ozarządzaniuczasem (4 jedn. dydaktyczne)

            2. Rozumienie, rozpoznawanie i radzenie sobie z emocjami: trening pomoże uczniomi uczennicom ukształtować 5 kompetencji dotyczących ludzkiej emocjonalności: rozumienieswoich emocji, panowanie nad swoimi emocjami, wykorzystywanie swoich emocji,rozumienie emocji innych, radzenie sobie z emocjami innych (4 jedn. dydaktyczne)

            3. Metody skutecznego uczenia się i działania: czym jest proces uczenia się i kiedy jest skuteczny, jak się motywować do działania, sposoby i techniki na poprawę jakości uczenia się, cykl uczenia się.Treningi zaplanowane są w okresie I – IV 2023 r.

            Opiekun projektów Katarzyna Godyńska

          • Wspieramy Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie!

          • Nasze przedszkole bierze czynny udział w różnych akcjach społecznych i zbiórkach charytatywnych. Podjęte działania rozwijają empatię, uczą większej wrażliwości na potrzeby
            i problemy innych ludzi i zwierząt, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej!  Dlatego tuż przed Świętami Wielkanocnymi nauczycielki z Oddziałów Przedszkolnych przy SP w Wilczopolu-Kolonii zorganizowały ogólnopolski konkurs plastyczny „Kartka Wielkanocna”, którego celem było przekazanie otrzymanych kartek - dzieciom z Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie wraz z życzeniami świątecznymi od naszych przedszkolaków. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wpłynęło aż 134 prace od przedszkolaków z całej Polski, którymi mogliśmy obdarować chore dzieci
            z Hospicjum.

            Całe przedsięwzięcie połączone było z zorganizowaniem w przedszkolu zbiórki darów dla podopiecznych Hospicjum.  Nie byłyby one możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony rodziców i dzieci naszego przedszkola. Dzięki ofiarności rodziców i nauczycieli naszej szkoły udało się zebrać: 53szt. zabawek, 50 sztuk różnych artykułów kosmetycznych i higienicznych dla chorych dzieci.

            Zebrane dary wraz z kartkami wielkanocnymi przekazaliśmy do Hospicjum w piątek 30 marca tuż przed samymi świętami. 

            Wszystkim Rodzicom dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie.

             

          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego KARTKA WIELKANOCNA

          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kartka Wielkanocna”

            29 marca 2023r. w Oddziałach Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu-Kolonii odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „KARTKA WIELKANOCNA”. Na konkurs wpłynęło łącznie 134 prac plastycznych z całej Polski. Wszystkie kartki pięknie i starannie wykonane.  Komisja konkursowa oceniła prace, szczególnie biorąc pod uwagę: zgodność z tematem, estetykę wykonania, oryginalność, pomysłowość oraz walory artystyczne. 

            Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej w Wilczopolu-Kolonii  serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, którzy włożyli wiele starań  w przygotowanie prac
            i zaprezentowanie swojej twórczości. Słowa podziękowania kierujemy również do nauczycieli, którzy zachęcali dzieci do udziału w konkursie.

            Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

            A tak prezentuje się lista nagrodzonych uczestników konkursu:

             

            W kat. 3-4 latków

            I miejsce: Antonina Noworyta Przedszkole Sióstr Serafitek ul. Sobieskiego 6 w Żywcu

            II miejsce:  Małgorzata Sosnówka Niepubliczne Przedszkole „Krasnal” w Turce

            III  miejsce:  Zofia Skałka Szkoła Podstawowa im. T. Banachiewicza w Porębie, Oddział

            Przedszkolny

             

            W kat. 5-6 latków

            I miejsce:   Maja Pierzchała Przedszkole Samorządowe w Wielkich Drogach z Oddziałami Przedszkolnymi w Facimiechu

            II miejsce:  Natalia Hołowacz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11 w Rzeszowie

            III miejsce:  Milana SHTAINGERVALDT Samorządowe Przedszkole w Przecławiu

             

            Wielkie gratulacje!

            Nagrody i pamiątkowe dyplomy dla laureatów konkursu zostaną przesłane pocztą.

          • Mam talent:)

          • Dwudziestego trzeciego marca Samorząd Uczniowski zorganizował szkolny konkurs Mam talent. Uczniowie szkoły podstawowej mogli zaprezentować swoje umiejętności w wybranych dziedzinach. Tę edycję konkursu zdominował taniec, ale nie zabrakło śpiewu, poezji, a nawet kostki Rubika, długopisu 3D, origami i koszykówki😊 Do konkursu przystąpiło ponad trzydziestu uczniów. W skład jury weszli: Pani Wicedyrektor Alicja Cioczek, Opiekun Samorządu Uczniowskiego – Pani Olga Krzywicka, nauczyciel przedmiotów artystycznych – Pani Iza Kieliszek oraz Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Amelia Wetoszka. Po burzliwych obradach przyznano:

            I miejsce – Milena Maziarczyk i Zuzanna Kołodziej – wyjątkowy duet akrobatyczny

            II miejsce – Wojtek Sałatka – błyskawiczne układanie kostki Rubika i skupienie uwagi publiczności

            III miejsce - Amelia Paździor i Wojciech Czubacki – taniec

            Wyróżnienia otrzymali:

            Natalia Arasim i Kornelia Szykuła – piosenka patriotyczna

            Aleksandra Wetoszka i Oliwia Rubaj – taniec

            Gabriela Dzierżak – recytacja

            Karolina Mordel – taniec z szarfą

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i z niecierpliwością czekamy na następną edycję konkursu. Serdecznie dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu: Amelii Wetoszce, Martynie Tylec i Annie Karczmarczyk za profesjonalne przygotowanie wydarzenia i zakup nagród.

          • Dzień Wody

          • Dnia 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody, który  został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Celem tego święta jest podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. O tym jak ważna jest woda, przypomnieli sobie wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły dzięki Szkolnemu Patrolowi Wodnemu, który przepytywał uczniów oraz nauczycieli ze sposobów oszczędzania wody na co dzień. Uczniowie dowiedzieli się ile wody mamy na kuli  Ziemskiej, ile litrów wody potrzeba do wyprodukowania ubrań, samochodów oraz ile wody człowiek powinien pić  w ciągu dnia. Każdy uczeń szkoły otrzymał odznakę przyjaciela Ziemi. Dodatkowo uczniowie klasy IV uczestniczyli w warsztatach, na których oglądali film "Życie bez wody."Serdecznie dziękujemy uczniom klasy VI za zorganizowanie obchodów tego dnia. Mamy nadzieję, że po tej lekcji będziemy czuli większy szacunek do wody. 

          • POŻERACZ KSIĄŻEK ODNALEZIONY

          • ​​​ZESZYTY  PRZECZYTANYCH  KSIĄŻEK  OCENIONE​​​​​​​​​​​​

            NAGRODY WRĘCZONE

             

            Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna zakończyła poszukiwania najlepszego czytelnika za I okresu roku szkolnego 2022/2023.

            Został nim uczeń klasy III: Oliwier  Skrzyński, który wypożyczył i przeczytał 39 woluminów książek.

             

            Uczniowie klas I-III brali udział w piątej edycji konkursu na najpiękniejszy zeszyt lektur. W I okresie  roku szkolnego 2022/2023 zeszyty  prowadziło 9 uczniów.

            Wszystkie one były piękne, kolorowe, a opisy książek klasy II inspirowały do ich przeczytania

            Komisja konkursowa postanowiła przyznać:

                1. miejsce ex aequo w klasie I:

            - Kornelia Szykuła oraz Krzysztof Mikitiuk

             

             I miejsce w klasie II:

            - Karolina Mordel

             

            Specjalna nagroda Dyrektora Szkoły:

            Antonina Pietruczyk z klasy I

             

            Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy i upominki, które zostały wręczone 21.02.2023. Upominki zostały ufundowane przez  Radę Rodziców. Nagrody zaś główne zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025Priorytet 3.

          • Afryka od kuchni

          • W poniedziałek klasa 8 żegnała się z Afryką na lekcjach geografii. Z tej okazji przygotowali poczęstunek z afrykańskich przekąsek. Łatwo nie było bo Afryka to wielki kontynent z różnorodną kuchnią. Od skrajnie biednych obszarów Sahelu po bogate w owoce i przyprawy krańce Afryki. Uczniowie przygotowali przepyszne dania. Gratulacje 

      • Ogródki Klasowe

      • W ramach Programu dla szkół uczniowie klasy IV i V założyli ogródki klasowe, których celem było: 

        1. Popularyzacja wiedzy o zdrowym odżywianiu poprzez uprawianie warzyw i wykorzystywanie ich w prawidłowo zbilansowanej diecie.

        2. Poznanie sposobów uprawy warzyw w warunkach szkolnych.

        3. Poznanie pochodzenia uprawianych roślin i możliwości ich uprawy w doniczkach.

        4. Poznanie warunków koniecznych do wzrostu warzyw.

        5. Obserwacja wzrostu warzyw. Rozwijanie umiejętności opisywania obserwacji i prowadzenia notatek.

        Uczniowie otrzymali wszystkie niezbędne pomoce i ochoczo ruszyli do pracy. Po otrzymaniu doniczek z ziemią każdy uczeń zasiał jedno z wybranych roślin: poziomki, bazylia, sałata, koperek, pomidory. Na koniec uczniowie oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię i ustawili doniczki w klasowym kąciku przyrody. Pozostało oczekiwać pierwszych efektów. 

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.