• NASZE ZDROWIE

      • Poznajemy pozytywne czynniki zdrowia

        Co to znaczy „być zdrowym”

         Zdrowie to nie tylko brak choroby lub niedomagań, ale i dobre samopoczucie. Możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy zdrowi, gdy nasze ogólne samopoczucie jest dobre, nic nam nie dolega. Nasz stan zdrowia w ogromnym stopniu zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich:

         Świadome odżywianie

         

        Jednym z elementów zdrowego stylu życia jest odżywianie. Warto zwracać uwagę na produkty, jakie wybierasz na co dzień. Aby być zdrowym, trzeba wybierać świadomie i dostarczać sobie właściwych i wartościowych produktów. Pij odpowiednią ilość wody, co najmniej 1,5 – 2 litry dziennie.

        Regularne ćwiczenia fizyczne

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Właściwa i systematyczna aktywność ruchowa jest podstawą dobrego stanu zdrowia. Regularne umiarkowane ćwiczenia fizyczne poprawiają wydolność organizmu, dotleniają mózg, komórki ciała i przyczyniają się do polepszenia stanu psychicznego, bo wysiłek to relaks dla umysłu. Ruszaj się, spaceruj, jeździj na rowerze, rób, co możesz i niech sprawia ci to przyjemność. Ćwiczenia fizyczne nie muszą być katorżniczą pracą.

        Odpoczynek i relaks       

                         

        Znajdź czas dla siebie. Poczytaj książkę, posłuchaj ulubionej muzyki. Dbaj o właściwą ilość snu. Każdy potrzebuje innego czasu, aby czuć się wypoczętym, jednak zdrowy sen jest niezbędny dla każdego. Pozwala odpocząć przede wszystkim mózgowi zalewanemu zewsząd bodźcami, ale również innym narządom stale pracującym.

        Praca nad poczuciem własnej wartości                 

        Zmień swoje nastawienie psychiczne. Pracuj nas sobą, bądź optymistą, uwierz w siebie. Kiedy masz poczucie wartości, jesteś spójny w tym, co mówisz, w co wierzysz i co robisz. Pamiętaj, że stan twojego zdrowia zależy od ciebie!

        Możesz zrobić naprawdę wiele, żeby go poprawić. Dobrze odżywiony układ nerwowy działa prawidłowo, ruch go wspomaga, a mózg motywuje cię do tego, żeby chciało ci się chcieć. I tak zamyka się koło twojego zdrowia…       

         

        Opracowała: Jolanta Struk

        na podstawie źródeł internetowych

  • Otyłość dzieci i młodzieży problemem na całym świecie | Serwis ZdrowieZasady zapobiegania otyłości

     

    Otyłość jest stanem patologicznym charakteryzującym się nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej. Jej podstawową przyczyną jest zbyt duża podaż kaloryczna w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu. Otyłość jest chorobą, która nieuchronnie prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizm, w tym do zwiększonego ryzyka rozwoju poważnych chorób.

     

    Bardzo ważną rolę w diagnozowaniu otyłości odgrywa określenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. W tym celu stosuje się różne metody, z których największą popularnością cieszy się wskaźnik BMI (Body Mass Index).

     

     

    Można go obliczyć dzieląc masę ciała (kg) przez wysokość poniesioną do kwadratu.

     

    Przykład

     

    Waga- 55 kgKalkulator BMI - wpisz poniżej dane, aby uzyskać wynik

     

    Wzrost- 170 cm

     

    1,7*1,7=2,89

     

    55/2,89= 19,03 – waga prawidłowa   

     

     

      

     

     

     

    Najpowszechniejsze konsekwencje zdrowotne otyłości to:

    • Nadciśnienie tętnicze
    • Choroba niedokrwienna serca
    • Zaburzenia lipidowe
    • Bezdech senny

    • Astma
    • Udar mózgu
    • Cukrzyca typu II
    • Przedwczesne dojrzewanie płciowe
    • Stan przed cukrzycowy
    • Zaburzenia płodności
    • Choroby zwyrodnieniowe stawów
    • Niska samoocena
    • Depresja
    • Obniżone wyniki w nauce

    Jak zapobiegać otyłości?

     

    1. Bądź aktywny

    Po pierwsze, jednym ze sposobów na zapobieganie otyłości jest unikanie siedzącego trybu życia. W końcu jest to bezpośrednio powiązane z przyrostem masy ciała. Brak ruchu powoduje nagromadzenie kalorii, a w konsekwencji otyłość. Twoje ciało musi mieć możliwość zużycia składników odżywczych, które otrzymuje z pokarmem. Najlepszym sposobem na to jest właśnie aktywność fizyczna.

     

    • Chodzenie piechotą do szkoły wspomaga przeciwdziałaniePiłka Ręczna, Sport Zabaw, Sport nadwagi.
    • Możesz też przemieszczać się po mieście za pomocą roweru. Jest to również bardzo dobre dla środowiska.
    • Także poranne ćwiczenia, takie jak spacery, przejażdżki rowerowe i pływanie, pomagają zredukować tkankę tłuszczową i przeciwdziałają przybieraniu na wadze.

     

     

      2. Kontrola medycznLekarskie przybory i wizyta u lekarza - Przedszkole nr 2 w Tarnowskich  Góracha

       Wskaźnik masy ciała (BMI) jest używany do ilościowego określenia masy      ciała człowieka. Po otrzymaniu BMI, analizuje się takie czynniki, jak wiek i        płeć.

       Zalecamy coroczne kontrole u lekarza. Ten wskaźnik jest pomocny w         określeniu Twojej kondycji i stanu Twojego zdrowia.

     

     

     

     

     

     

        3. Zacznij zdrowo się odżywiaćZdrowe odżywianie się - nie dieta - Rybyświata.pl

    Zarówno Twoja dieta, jak i aktywność fizyczna stanowią część zdrowego stylu życia. Przestrzeganie wytycznych i zaleceń gwarantuje dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i fizjologiczne. Dietetycy polecają ćwiczenia połączone ze zrównoważoną dietą. Dzieje się tak, ponieważ zdrowa dieta przyczynia się do sprawności fizycznej i oba te aspekty pomagają przeciwdziałać otyłości.

     

     

     

    Spożywanie diety bogatej w białka, witaminy i składniki odżywcze pomaga Ci rozwijać beztłuszczową masę (mięśnie)  i przeciwdziała odkładaniu się złogów tłuszczowych w organizmie.

     

    Powinieneś również unikać przetworzonej żywności i jedzenia produktów bogatych w tłuszcze lub substancje sztuczne. Mogą one znacznie pogorszyć stan Twojego zdrowia.

    JEDZ ŚNIADANIE!!!

     

    Wykazano, że dzieci i młodzież spożywające śniadania są mniej narażone na ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, a także mają niższe BMI w porównaniu z rówieśnikami, którzy śniadań nie jedzą. Stwierdzono, że dzieci opuszczające śniadania częściej wybierają bogato-tłuszczowe przekąski.

     

     

    Zadanie:

    Przygotuj zdrowy i zbilansowany posiłek

    np. sałatka, kolorowe kanapki, owsianka z owocami itp.

     

     

    Czy zdrowe odżywianie jest możliwe? - Health & Beauty ManagerŚniadanie, Muesli, Zboża, ZdrowyOwoc, Sałatka Owocowa, Raw Food, Mango

    A może poczęstujesz zdrowym posiłkiem swoją rodzinę??

     

    Autor: Jolanta Struk

    (na podstawie źródeł internetowych)

     

     

     

      • Drodzy Uczniowie oraz Rodzice!

        Zapraszam Was w podróże - kierunek  ZDROWIE

        Wspólne przygotowywanie posiłków to nie tylko wspaniała zabawa, ale również świetny sposób na budowanie więzi między rodzicami a dziećmi.

        Z kolei samodzielne przyrządzone danie to prawdziwy powód do dumy: dziecko czuje, że jest samodzielne i potrafi zrobić coś, co zwykle zarezerwowane jest dla dorosłych. Ekscytująca perspektywa dla wybrednych i niejadków J

        Mam dla Was propozycje prostych potraw, które dzieci mogą przygotować same lub z niewielką pomocą dorosłych. Wypróbujecie?

         

        Jolanta Struk- dietetyk

        Intendent szkolny

      • KOKTAJL OWOCOWY

      • Pamiętacie „Owocowo-jogurtowo”  w naszej świetlicy?:)

        Ten pyszny, zdrowy i prosty do zrobienia koktajl wywołał wiele uśmiechówJ

        ZRÓB TO SAM!  TO ŁATWE!

        Pod nazwą „KOKTAJL OWOCOWY” ukrywa się po prostu mieszanka jogurtu naturalnego (najlepiej sprawdza się grecki) i dodatków. Do wyboru mamy świeże owoce, konfitury, mussli, suszone owoce, orzechy, migdały, pokruszone ciasteczka itd. Ten przysmak nadaje się idealnie na śniadanie, a dzieci z łatwością przygotują go samodzielnie.

        Wykonanie jest proste:

        I sposób:

        Warstwa owoców (mussli, galaretka, konfitura itd.)  jogurt, kolejna warstwa owoców (albo tym razem innego wybranego dodatku) itd. Górę możemy nawet posypać pokruszonymi ciasteczkami, polać sosem owocowym lub czekoladowym (wystarczy rozpuścić ciemną czekoladę) .

        II sposób:

        Naturalny jogurt grecki, bardzo dojrzałe banany blendujemy, aż do uzyskania jednolitej masy. Chcesz zmienić smak! Wystarczy dodać truskawki, mogą być mrożone. Nie dosładzaj, banany mają naturalny cukier (fruktozę), będzie pysznie i słodko!!!

        SMACZNEGO !J

        Autor: Jolanta Struk