• Łańcuszek czytelniczy

W okresie Bożego Narodzenia biblioteka szkolna stała się celem częstych odwiedzin uczniów  biorących  udział w akcji: „Łańcuszek czytelniczy”. Chętni czytelnicy otrzymywali metryczki – ogniwa przeczytanych książek, a po ich wypełnieniu sklejali je i tworzyli łańcuszek.

• Strefa ciszy - przerwa milczek

• W BIBLIOTECE  DAMY  CI  SPOKÓJ-

STREFA  CISZY- PRZERWA MILCZEK

Wraz z nowym rokiem kalendarzowym w naszej bibliotece szkolnej wprowadziliśmy na jednej przerwie  strefę ciszy, przerwę milczek. Obowiązuje ona po 3 lekcji,

godzina 10:30-10:40.

Każdy, kto pragnie się wyciszyć, pobyć sam ze Sobą i Swoimi myślami, w zupełnej ciszy poczytać, odpocząć, „poszydełkować”  czy w ciszy powtórzyć materiał na kolejną lekcję - jest bardzo mile widziany w czasie przerwy milczek.

W tym czasie nie rozmawiamy, nie wypożyczamy książek, przebywamy w bibliotece w ciszy, bez rozmów i hałasu.

Oto fotorelacja z przerwy milczek. Uczymy się wspólnie ciszy, która porządkuje myśli i pozwala usłyszeć to, czego nie można usłyszeć w czasie hałasu.

• KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK DZIAŁA I MA SIĘ DOBRZE

• Miło nam przekazać informację, że do Klub Pożeraczy Książek  przyłączyło się 80 uczniów z klas I-VII. Brawa dla odważnych...i oczywiście zakochanych w czytaniu.

Czytelnicy- Pożeracze Książek realizują już wyzwania  i zdobywają kolejne poziomy wtajemniczenia.

Dziękuję za zaangażowanie i życzę, abyście dzięki czytanym książkom przenieśli się w inny świat i zapomnieli o ograniczeniach.

I niech potwierdzą się słowa zapisane w Tebach, że biblioteka to skarbnica lekarstw duszy.

• BOOKFLIX W BIBLIOTECE SZKOLNEJ- UCZNIOWSKIE PROPOZYCJE:

• Mała książka- wielki człowiek Wyprawki czytelnicze dla uczniów klas I

• Uczniowie klas I mają już za Sobą pierwsze wypożyczenia z biblioteki szkolnej.Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia czekała na nich kolejna niespodzianka biblioteczna… specjalna Wyprawka  czytelnicza z Instytutu  Książki.

Każdy uczeń otrzymał unikatową i wydaną specjalnie na tę okazję  książkę: Wnuczka antykwariusza Justyny Bednarek, z ilustracjami  Emilii DziubakDodatkowo do książki dołączono broszurę dla rodziców, która podpowiada jak czytać ze swoimi dziećmi i jak dużo można osiągnąć wspólnie czytając. To też zamierzony plan całej akcji, której celem jest rozpowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych, jak                 i zachęcanie do wspólnego czytania rodziców z dziećmi.

Autorka książki-Justyna Bednarek pisząc książkę czerpała inspiracje z własnych opowieści rodzinnych oraz tych opowiedzianych przez znajomych. Dzięki temu mogła zabrać czytelnika w niezwykłą podróż do przeszłości i pokazać, jak ważne jest odkrywanie rodzinnych korzeni i pamięć o tym, co było kiedyś.

Wyprawki czytelnicze uczniowie klas I otrzymali w ramach projektu ogólnopolskiego Mała książka- wielki człowiek.

Małym czytelnikom życzymy radości z czytania i obcowania z książkami. Rodzicom pięknego czasu spędzonego z dziećmi przy wspólnym pochylaniu się nad lekturą.

Do zobaczenia w progach biblioteki szkolnej

• Dzień postaci z bajek.

• „Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek".

Albert Einstein

Słowa Alberta Einsteina towarzyszyły nam w środę  29 listopada,  kiedy w szkole obchodziliśmy jedno z najsympatyczniejszych świąt – Dzień Postaci z Bajek to dzień kolorowy i bardzo wesoły. Dzieci, młodzież i dorośli przebrali się w bajkowe stroje, uczestniczyli we wspólnych akcjach i zabawach: maratonie czytelniczym, akcji duży czyta małemu, pokazie mody bajkowej. Kulminacją dnia była bajkowa  zabawa andrzejkowa.

Dzień postaci bajkowych był doskonałą okazją do świetnej zabawy, integracji, rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeżywanie tego wyjątkowego dnia: dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom, rodzicom, dzieciom i młodzieży. Szczególne uśmiechy kierujemy do Samorządu Uczniowskiego dziękując za zaangażowanie, kreatywność, pomysłowość, przeprowadzone zabawy, konkursy, a przede wszystkim za młodzieńczą energię.

Do zobaczenia za rok na Święcie Postaci z Bajek.

• Pierwszaki są  już czytelnikami biblioteki szkolnej

• W środę 11.10.2023 oraz we wtorek 17.10.2023 w bibliotece szkolnej miały miejsce uroczystości pasowania uczniów klas I na czytelników. Nowi czytelnicy biblioteczni  z zakładkami do książki, słodkimi niespodziankami  i wymarzonymi  książkami natychmiast zatopili się w lekturze.

Wielu wspaniałych przeżyć i doświadczeń dzięki lekturze życzy

Marzena Sołtys -  bibliotekarz

•  III edycja akcji „Czytamy z Sercem”

• W dniach 29.09 – 5.10.2023 nasza szkoła brała udział  w III edycji akcji „Czytamy z Sercem”.

Głównym jej celem było: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symboliki, rozwijanie                               w uczniach wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Organizatorami akcji były: Małgorzata Ficoń (bibliotekarka, autorka projektu „Czytamy z Sercem”
          i strony „Między Regałami”
          https://www.facebook.com/MiedzyRegalami), Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu oraz II Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Tarnowskich Górach