•       EMOCJE - NIBY NIC, A JEDNAK

tłumaczenie Agnieszka Abemonti-Świrniak

Wydawnictwo: Znak emotikon

Rok wydania: 2020

Dzięki metodzie Dolto twoje dziecko odkryje, że:Naucz dziecko samodzielnie rozpoznawać i nazywać zjawiska, które wstrząsają jego małym światem, a już nigdy nie będziesz musiał czy musiała się tego domyślać.

• kiedy się czegoś boi, to czasem kłamie,
        • kiedy kogoś bije, to wcale nie znaczy, że jest niegrzeczne,
        • kiedy rzuca się na podłogę, to znak, że za dużo się wokół niego dzieje.

a wy będziecie mieć więcej czasu na uważne bycie razem. Tu i teraz.

Rodzicielstwo uważności to odpowiedź na pędzący świat.

Rodzina, ciąża, wychowanie - Jak radzić sobie z nastolatkiem. Poradnik.

Jak radzić sobie z nastolatkiem. Poradnik.  Shipp Josh

Jak rozszyfrować zachowanie nastolatka i zbudować z nim silną więź.
        Każde dziecko, aby osiągnąć życiowy sukces, potrzebuje przynajmniej jednego troskliwego dorosłego. W tej książce Josh Shipp - światowej sławy ekspert do spraw młodzieży - uczy nas, jak zostać takim dorosłym w życiu nastolatka. Opierając się na sprawdzonych strategiach, opisuje konkretne zachowania pozwalające rozwiązać różne problemy. Należą do nich:
        ODPOWIEDZIALNOŚĆ: Jak sprawić, aby mój nastolatek wziął odpowiedzialność za kłopoty, których narobił?
        KOMUNIKACJA: Jak nakłonić nastolatka, aby ze mną rozmawiał, a nie tylko odburkiwał?
        ZNĘCANIE SIĘ: Pomocy! Mój nastolatek jest gnębiony - w sieci i poza nią.
        TRUDNE I NIEZRĘCZNE ROZMOWY: Narkotyki. Śmierć. Seks.
        Poradnik ten, chwilami zabawny, lecz przede wszystkim niezwykle rzeczowy, zawiera praktyczne i konstruktywne rady pozwalające pozytywnie wpłynąć na nastolatka.

• Warto przeczytać - od poprzedniego psychologa szkolnego

• Depresja nastolatków

Depresja nie jest chorobą, która dotyka jedynie dorosłych. Zapadają na nią również nastolatki, a czasem nawet dzieci.

Czym jest depresja?
          • Jak często dotyka nastolatki?
          • Jak ją rozpoznać i pomóc pokonać?
          • Jak odróżnić ją od typowych dla wieku nastoletniego wahań nastroju?
          • Czy depresja wymaga leczenia?
          • W jaki sposób wpływa na myślenie i zachowanie nastolatka?

Depresja to choroba XXI wieku. Wiele się o niej mówi, pisze, czyta. Teoretycznie dużo o niej wiemy, a faktycznie… niestety nadal zdecydowanie za mało. Przykładowo niewielu z nas ma świadomość, że depresja stanowi poważny problem również wśród nastolatków. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak łatwo jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. Nic bardziej mylnego ? depresja to poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu.

Autorzy, wybitni specjaliści pracujący na co dzień z dotkniętymi depresją nastolatkami i ich rodzinami, przygotowali tę książkę, aby pomóc zrozumieć i zaakceptować depresję młodych ludzi oraz właściwie na nią zareagować. Odwołując się do badań i teorii naukowych, wyjaśniają nie tylko, na czym polega ta choroba, ale również jak ją rozpoznać, jakie pociąga za sobą skutki oraz kiedy i gdzie szukać pomocy. W zrozumiały sposób, z empatią i bazując na rzetelnej wiedzy, tłumaczą, że pokonanie depresji i powrót do zdrowia są możliwe, ale wymagają dużego zaangażowania rodziny osoby chorej. Zawarte w książce materiały dla nastolatka i dla rodziców, komiksy, ćwiczenia oraz liczne opisy przypadków ułatwiają zrozumienie omawianych treści i stanowią ciekawą inspirację do codziennej pracy.

• Jak wytrzymać w szkole i nie zwariować?  Cholewińska-Szkolik Aniela

• Nauczyciele doprowadzają cię do białej gorączki?
            Koledzy z klasy mówią innym językiem?
            Szkolne obowiązki zabierają ci cały wolny czas?

Jeśli tak, sięgnij po ten niezbędnik – znajdziesz w nim odpowiedzi na wiele nurtujących cię pytań.

Z tej książki dowiesz się, jak zaprzyjaźnić się z wrogiem, co zrobić, aby zmiana szkoły nie była koszmarem, dlaczego czasami warto mówić „nie” i jak pogodzić naukę i hobby, i to nie tylko poza szkołą.

Niezbędnik podpowie ci także, jak namówić nauczyciela na szkolną wycieczkę i zorganizować koło miłośników komiksów oraz co zrobić, kiedy szkoła cię nudzi i przypomni kilka słów-kluczy, które rozczulą każdego belfra.wink