9 listopada 2018r.
Dla naszej Społeczności Uczniowskiej był to dzień niezwykły, wyjątkowy - poświęcony „Niepodległej” – taki, który na zawsze pozostaje w pamięci, gdyż się zdarza raz na sto lat.
Razem z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami naszej miejscowości uczciliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Świętowanie zaczęliśmy już o godzinie 9.00. Wszystkie dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych zaprezentowały wierszyki i piosenki poświęcone Ojczyźnie. Słowem i piosenką uczcili niezwykłą rocznicę. Montaż słowno – muzyczny przygotowany przez przedszkolaków został zrealizowany w ramach projektu: „Piękna nasza Polska cała” i połączony z pokazem mody patriotycznej. Wzruszający występ uwieńczony został wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.
O godzinie 11.11. na tarasie, przed szkołą - wszystkie oddziały przedszkolne, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum jednym wielkim głosem odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”- hymn Polski Niepodległej. W czasie śpiewu 100 biało - czerwonych baloników symbolicznie, wzbiło się w przestworza. Było głośno, radośnie i bardzo podniośle.
Kulminacja obchodów jubileuszowych miała miejsce w sali gimnastycznej. O godzinie 18.00. wzięliśmy udział w niezwykłej uroczystości „ Wieczornicy Niepodległościowej”. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Bogusław Kukuryk - Sekretarz Gminy Głusk, Pani Grażyna Kłos - Kierownik Wydziału Informacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Pani Dyrektor Jadwiga Dudzisz , Przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych Wilczopole i Kliny, emerytowani nauczyciele szkoły oraz licznie zgromadzona publiczność.
Na to spotkanie złożył się : - montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów kl. VIII i III gimnazjum pod kierunkiem Pani Olgi Krzywickiej
- występy zespołów tanecznych i ludowych: Zespołu Pieśni i Tańca „ Mały Głusk” pod kierunkiem Pani Aleksandry Bereckiej, „Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej” pod kierunkiem Pani Hanny Aleksandrowicz, Zespołu Śpiewaczego „ Głuskowianki” działającego przy Stowarzyszeniu Artystyczna Gmina Głusk, Szkolnego Zespołu Śpiewaczego pod kierunkiem Pana Henryka Skórskiego.
- wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Uczniowie swoim występem odpowiedzieli na pytanie:
Dlaczego „Polska nie umarła mimo trwającej 123 lata niewoli”. Poprzez pieśni i recytacje ukazali ducha naszego narodu, przytaczali myśli i słowa „Ojców Narodu”, którzy poświęcili życie dla naszej wolności. W specjalnie przygotowanej na tę uroczystość prezentacji uzasadniali odpowiedź na pytanie: „Za co kochają Polskę?” Wszystkim zapadło w pamięć przesłanie Patrona naszej szkoły Stefana Kardynała Wyszyńskiego, które kończyło występ uczniów: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największa sztuką jest dla niej żyć”. Niezwykłe wrażenie zrobiły na nas również występy zespołów tanecznych i ludowych. Profesjonalne wykonanie naszych narodowych tańców, tradycyjne stroje i pięknie zaśpiewane pieśni ludowe wzbudziły wśród obecnych zachwyt i wzruszenie. Na zakończenie wszyscy razem śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Dzięki temu poczuliśmy jedność, wspólnotę, dumę z odzyskania wolności i z tego, że jesteśmy Polakami.
Dla każdego z nas ten dzień był prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc w jubileuszowych obchodach dla „Niepodległej” złożyliśmy hołd i wyraz pamięci tym wszystkim dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
Dziękujemy wszystkim za udział w „Wieczornicy Niepodległościowej” i wspólne świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zorganizowanie tej wspaniałej uroczystości nie byłoby możliwe gdyby nie zaangażowanie Nauczycieli i Uczniów oraz jak zawsze Rodziców. Składamy wyrazy wdzięczności Kółku Rolniczemu Wilczopole za wsparcie i pomoc w organizacji naszej wieczornicy.Serdecznie dziękujemy Paniom z Rady Rodziców, wszystkim Rodzicom za upieczenie pysznych ciast, którymi mogliśmy poczęstować artystów i zaproszonych gości. Pięć ciast zostało przekazanych od naszej szkoły na Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Mętowie, w których również jako szkoła wzięliśmy udział.