8 września 2018 r. po raz piąty miała miejsce akcja: Narodowe Czytanie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, której głównym celem było propagowanie polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa. W tym roku pochylaliśmy się nad lekturą Stefana Żeromskiego Przedwiośnie.
Nasza szkoła została zaproszona na tę uroczystość przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie.
Przedstawiciele uczniów naszej szkoły ( Aleksandra Kowalczyk, Zuzanna Studzińska, Patrycja Urbańska, Oliwia Urbańska, Jolanta Gryglicka, Karol Dąbek, Maciej Sałatka) wraz z Paniami Dyrektor: Alicją Cioczek, Agnieszką Dąbek, przewodniczącą Rady Rodziców p. Agnieszką Błaszczak- Urbańską oraz panią z biblioteki Marzeną Sołtys wzięli udział w podniosłej uroczystości w bibliotece pedagogicznej.
Książnica w tym dniu gościła bardzo wielu wspaniałych gości min. : p. Halinę Drozd- Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, p. Bożenę Jedlińską- starszego wizytatora Wydziału Edukacji Specjalnej i Wspomagania Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Małgorzatę Orzeł- Dyrektora d/s medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, p. Joannę Kierych- Dyrektora Banku Pocztowego, p. Dariusza Kiszczaka- specjalistę ds. informacji pedagogicznej i promocji LSCN.
Wśród tak wspaniałych gości znaleźliśmy się także i my jako jedna z sześciu zaproszonych szkół. Byliśmy najmłodszymi uczestnikami Narodowego Czytania, jedyną szkołą podstawową. Nie przeszkodziło nam to jednak zwyciężyć w konkursie znajomości tekstu utworu- z czego jesteśmy bardzo dumni. Stanęliśmy bowiem w szranki konkursowe z uczniami szkół średnich, a lektura Przedwiośnia nie należy do najłatwiejszych. Nagrodzeni zostaliśmy 4 egzemplarzami Przedwiośnia ostemplowanego Pieczęcią Narodowego Czytania. Książki z pamiątkową pieczęcią będą stanowić cenną pamiątkę dla kolejnych pokoleń czytelników naszej szkolnej biblioteki. Zostaną wykorzystane także do Narodowego Czytania zorganizowanego w szkole.
Maraton Czytelniczy w bibliotece pedagogicznej przeplatany był interesującymi wykładami. Temat Spór o Polskę w Przedwiośniu pojęła dr hab. Iwona Morawska z UMCS. Gawędę Z pamiętnika ułana Leona Legiejki wygłosił Grzegorz Sztal, regionalista, pasjonat historii, kolekcjoner, członek Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, sekretarz lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego Znaki Czasu.
Wszyscy jednak czekaliśmy z niecierpliwością na występ Zespołu Śpiewaczego Głuskowianki, działającego przy Stowarzyszeniu Artystyczna Gmina Głusk. W zespole śpiewają bowiem nasze Panie Dyrektor. Wiązanka pieśni ludowych i patriotycznych wykonana przez zespół wprowadziła bardzo uroczysty charakter i zachęciła do wspólnego śpiewania. Podniosły nastrój został spotęgowany wykonanymi tańcami narodowymi - polonezem i mazurem przez parę taneczną Anetę Szymaniak- Solowską oraz Mateusza Solowskiego, solistów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej.
Biblioteka Pedagogiczna w Dniu Narodowego Czytania wypełniona po brzegi gośćmi, była przepięknie przygotowana i przystrojona. Motywem przewodnim wystroju były jabłka rozłożone na stole, szafkach, regałach bibliotecznych oraz żółte kwiaty nawłoci- nawiązujące do II części utworu. W czytelni pojawiły się wielkoformatowe plakaty, które dawniej wisiały na ścianach domów z napisami: Gość w dom, Bóg w dom; Miłość i zgoda- domu ozdoba; Wszyscy, co ten próg przekraczają, czego nam życzą, niech i sami mają. W holu biblioteki można było obejrzeć w gablotach wystawę poświęconą najważniejszym motywom powieści.
Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy brać udział w Narodowym Czytaniu w bibliotece pedagogicznej. Nasze serca są przepełnione wdzięcznością i radością. Chcemy bardzo podziękować p. Grażynie Kłos- kierownikowi Wydziału Informacji i Informatyzacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie za pamięć o naszej szkole i zaproszenie na tak wspaniałą uroczystość. Pani Grażynka była głównym organizatorem i prowadzącą Narodowe Czytanie. Dla naszej szkoły zaś jest przyjacielem i dobrym duchem. Kilkukrotnie mieliśmy zaszczyt gościć Panią na konkursach recytatorskich oraz lekcjach bibliotecznych. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i juz czekamy na 6 edycję.
Pragniemy także podziękować rodzicom, którzy w sobotni dzień służyli Swoim czasem i samochodem, abyśmy mogli przyjechać na uroczystość. Dziękujemy p. Agnieszce Dąbek, p. Agnieszce Błaszczak- Urbańskiej oraz p. Mirosławowi Gryglickiemu. Podziękowania kierujemy do p. dyrektor Alicji Cioczek za wspólne przeżywanie Dnia Narodowego Czytania.
Marzena Sołtys