Serdecznie zapraszamy na Wieczornicę z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę
Wieczornica 2018
Ogłoszenie
Przypominamy, że dzień 2 listopada jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W tym dniu szkoła zapewnia opiekę świetlicową w godzinach 8.00 - 13.00.
Obchody Święta Szkoły
Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził sprawy Boże – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas stchórzył – nie wierzcie. Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwko narodowi i własnej Ojczyźnie – nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej.
Stefan Kardynał Wyszyński
24 października 2018 roku obchodziliśmy ósmą rocznicę nadania imienia, którą rozpoczęła Msza Święta w intencji Uczniów odprawiona przez Ks. Roberta Muszyńskiego.
W tym roku święto było wyjątkowe, gdyż zbiegało się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Jadwiga Dudzisz, dyrektor szkoły w latach 1973-1984, której marzeniem było posadzenie pamiątkowej lipy. Spełniając to marzenie zostało posadzonych osiem drzew pamięci przy budynku szkoły. Drzewa posadzili byli dyrektorzy szkoły, obecna Pani dyrektor Alicja Cioczek, Pan Wójt Gminy Głusk Jacek Anasiewicz i Ksiądz Proboszcz Robert Muszyński.
Tradycyjnie tego dnia uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet uczniów. Uroczystego pasowania dokonał Pan Wójt Jacek Anasiewicz z Panią Dyrektor Alicją Cioczek. Wszyscy wychowankowie Pani Marty Kołodziej otrzymali upominki, którymi mogli cieszyć się z Gośćmi oraz Rodzicami podczas słodkiego poczęstunku. W gronie obecnych gości była także nasza radna powiatowa Pani Urszula Paździor oraz Sekretarz naszej gminy Pan Bogusław Kukuryk.
Kolejnym punktem obchodów Święta Szkoły był Czwarty Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Konkurs Plastyczny o Stefanie Kardynale Wyszyńskim. W tym roku motto konkursu stanowiły słowa Patrona szkoły:
Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła,
czynię dla niej.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów kl. IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów oddziałów gimnazjalnych. Wzięły w nim udział dwuosobowe reprezentacje ze szkół: w Jabłonnie, Kalinówce, Lublinie, Mętowie i Prawiednikach. Konkurs składał się z dwóch części, na początku uczniowie musieli rozwiązać test, który dotyczył znanego uczestnikom artykułu Miłość Ojczyzny Prymasa Tysiąclecia. W drugim etapie każda drużyna zmierzyła się z trzema pytaniami dotyczącymi biografii Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uczestnicy zaskoczyli jury bogactwem wiedzy i perfekcyjnym przygotowaniem, by wyłonić zwycięzców konieczna była długotrwała dogrywka i rozmowa z członkami jury.
Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół w Jabłonnie, przygotowani przez panią Ewę Milewską, drugie miejsce przypadło w udziale uczniom Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości w Kalinówce, opiekunem była pan Dawid Wąsala, trzecie miejsce wywalczyli podopieczni pani Agaty Rekiel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mętowie.
Za organizację i poprowadzenie konkursu wiedzy odpowiedzialna była pani Olga Krzywicka.
Tematem konkursu plastycznego była działalność patriotyczna Stefana Kardynała Wyszyńskiego, do konkursu przystąpiły trzyosobowe drużyny ze szkoły nr 47 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie, Kalinówce, Mętowie, Prawiednikach i Wilczopolu - Kolonii.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Kalinówki, drugie wywalczył zespół ze Szkoły im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu, a trzecie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 47 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie. Uczniów ze szkół w Prawiednikach i Wilczopolu przygotowała pani Alicja Kurczaba, drużynę z Mętowa przygotowała pani Mariola Cichecka- Bryda.
Konkurs plastyczny zorganizowały panie Alicja Kurczaba i Czesława Masłowska
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii
Tygodniowe tematyczne wystawy książek w bibliotece szkolnej
- 2
Nasza biblioteka szkolna promuje książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa organizując wystawy tematyczne. Każdy może znaleźć ciekawą książkę dla Siebie.
Zapraszamy
Marzena Sołtys
Obchody Święta Szkoły 2018
8 rocznica nadania naszej szkole
imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego
24 października 2018r.
W tym roku szkolnym obchodzimy już 8 rocznicę nadania imienia naszej szkole. Rokrocznie wybieramy inną myśl Prymasa, która przewodzi uroczystości oraz organizowanym konkursom.
„Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko,co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”
Te słowa Patrona przypadają w roku tak wyjątkowym dla Naszej Ojczyzny - roku 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji, na przekór niesprzyjającym warunkom atmosferycznym, zostaną posadzone drzewa upamiętniające te wyjątkowe wydarzenia.
Program uroczystości
8.00 Zbiórka Społeczności Szkolnej następnie przemarsz do Kościoła za Pocztem Sztandarowym
8.15 Msza Święta
9.20 Posadzenie drzew pamięci z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę
9.40 Część artystyczna i Ślubowanie Klasy Pierwszej
10.30 Przerwa obiadowa i słodki poczęstunek dla uczniów klas I-V
11.00 Rozpoczęcie Konkursu Wiedzy oraz Konkursu Plastycznego o patronie szkoły Stefanie Kardynale Wyszyńskim
11.15 Występ szkolnego Zespołu Śpiewaczego (w przerwie prac komisji konkursowej)
12.15 Przerwa obiadowa i słodki poczęstunek dla uczniów klas VI-VIII i IIIG
12.30 Ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród i podziękowań. Pożegnanie
Projekt PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
Nasze oddziały przedszkolne biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Piękna Nasza Polska Cała, który jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Jego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.
3W ramach projektu będziemy wykonywać poszczególne zadania tj.;
- Nauka Hymnu Polski
- Zorganizowanie wewnątrzszkolnego apelu z okazji 11 listopada
- Nauka piosenki o tematyce patriotycznej
- Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”
- Zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową
- „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości na podany adres
- „Napisz kartkę Bohaterom”
- Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”
- „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie/placówce Dnia Mody Patriotycznej
- „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie przedszkola drzewka jako symbolu życia i wolności
- Zawody sportowe pt. „Biało-czerwoni”
Część zadań została już zrealizowana przez nasze dzielne przedszkolaki:)
Akcja „100 pozdrowień na 100 – lecie niepodległości”
- 7
W związku z akcją „100 pozdrowień na 100 – lecie niepodległości” nasi uczniowie sami stworzyli pocztówki z naszej miejscowości. Oto przepiękne kartki, na których będziemy wypisywać pozdrowienia do 100 innych szkół. Autorami tych wyjątkowych dzieł są: Gabrysia Bezkorowajna z klasy V, Mateusz Hamerla z klasy V, Julia Socha z klasy III G i Michał Pętala z klasy III G
Do szkoły spływa coraz więcej pocztówek z pozdrowieniami z różnych stron Polski. Wszystkie kartki umieszczamy na specjalnie przygotowanej tablicy. Niektóre małe miejscowości naprawdę trudno było znaleźć na mapie w atlasie. Tablicę z mapą Polski i wszystkimi pozdrowieniami obejrzeć można na pierwszym piętrze.
My również kończymy już wypisywanie pozdrowień. Nasze oryginalne pocztówki poszybują w najbliższym czasie do 105 szkół w całej Polsce.
Pozdrawiamy z Wilczopola
Koordynator akcji
Agnieszka Błaziak
Projekt "Młodzi listy piszą"
- 1
Uczniowie klasy czwartej i piątej biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Młodzi listy piszą”. Projekt polega na regularnym korespondowaniu z jedną z wybranych szkół w Polsce. W naszym przypadku są to szkoły z Piaseczna i Torunia. Dzięki tej akcji dzieci mają możliwość doskonalenia różnych form redakcyjnych w atrakcyjny sposób. Dzisiaj przyszła do nas pierwsza paczka z listami. Żałujemy, że za pomocą strony internetowej nie możemy przekazać zachwytu w oczach uczniów i skupienia przy czytaniu listów😊. Akcja będzie trwała cały rok szkolny.
Olga Krzywicka
opiekun projektu
Uczniowie klasy I są już czytelnikami biblioteki szkolnej
W poniedziałek 08.10.2018 r. w bibliotece szkolnej miała miejsce Uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników. Nowi czytelnicy biblioteczni z zakładkami do książki i wymarzonymi książkami natychmiast zatopili się w lekturze. Wielu wspaniałych przeżyć i doświadczeń dzięki lekturze życzy biblioteka.
Marzena Sołtys
Terminy pierwszego etapu konkursów kuratoryjnych
Konkursy biblioteczne
Zapraszamy Uczniów naszej szkoły do udziału w konkursach bibliotecznych !
Zaproszenie do udziału w kolejnej edycji Międzyszkolnych Konkursów o Patronie naszej szkoły Stefanie Kardynale Wyszyńskim
„Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”
Stefan Kardynał Wyszyński
Dyrektor, grono pedagogiczne i uczniowie
Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
serdecznie zapraszają do uczestnictwa
w Konkursach o Patronie Szkoły - Stefanie Kardynale Wyszyńskim
w związku z obchodami Święta Szkoły.
Konkursy odbędą się 24 października 2018 r., o godzinie 10. 30
w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu-Kolonii
Cele konkursów:
- popularyzacja biografii patrona szkoły
- poszerzenie wiedzy na temat działalności patriotycznej Stefana Kardynała Wyszyńskieg w kontekście 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
- rozwijanie poczucia współodpowiedzialności za drużynę
Drużyny należy zgłaszać do 15 października 2018r.
Zgłoszenia – olgakrzywicka@o2.pl
Osoby odpowiedzialne za przebieg i organizację konkursu :
Konkurs wiedzy:
Pani Olga Krzywicka (tel. 721721072) – olgakrzywicka@o2.pl
Konkurs plastyczny:
Pani Alicja Kurczaba - akurczaba@wp.pl
Pani Czesława Masłowska - czmaslowka@gmail.com
Narodowe czytanie 2018 w Naszej Szkole
13 września 2018 roku, uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Za wydarzenie były odpowiedzialne p. Ewa Godula i p. Olga Krzywicka. Wybrani uczniowie przeczytali fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Kacper Gorzel i Zuzanna Studzińska przedstawili nam dzieciństwo i wczesną młodość Cezarego Baryki, Maciej Sałatka i Adrian Smyk odczytali fragment dotyczący szklanych domów, a Dorota Tomala przeniosła nas w radosny czas zabaw w Nawłoci. Fragment dotyczący Nawłoci był przyjęty ze szczególnym entuzjazmem, gdyż Dorota miała na sobie strój z tamtej epoki. Poza tym jej tekst dotyczył m.in. jabłek i wszystkie stoły w klasie uginały się od tych owoców. Następnie odbył się międzyklasowy turniej wiedzy o Przedwiośniu, który wygrała klasa III gimnazjum. Wszyscy uczniowie bardzo się starali, gdyż nagrodą był przepyszny domowy sernik upieczony przez uczennicę klasy III gimnazjum Konstancję (wróżymy jej ogromną cukierniczą karierę). Dla wszystkich klasa III przygotowała poczęstunek, dzięki czemu czytanie Przedwiośnia stało się nie tylko duchową ucztą.
Narodowe Czytanie w 100 - lecie odzyskania niepodległości
- 1
8 września 2018 r. po raz piąty miała miejsce akcja: Narodowe Czytanie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, której głównym celem było propagowanie polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa. W tym roku pochylaliśmy się nad lekturą Stefana Żeromskiego Przedwiośnie.
Nasza szkoła została zaproszona na tę uroczystość przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie.
Przedstawiciele uczniów naszej szkoły ( Aleksandra Kowalczyk, Zuzanna Studzińska, Patrycja Urbańska, Oliwia Urbańska, Jolanta Gryglicka, Karol Dąbek, Maciej Sałatka) wraz z Paniami Dyrektor: Alicją Cioczek, Agnieszką Dąbek, przewodniczącą Rady Rodziców p. Agnieszką Błaszczak- Urbańską oraz panią z biblioteki Marzeną Sołtys wzięli udział w podniosłej uroczystości w bibliotece pedagogicznej.
Książnica w tym dniu gościła bardzo wielu wspaniałych gości min. : p. Halinę Drozd- Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, p. Bożenę Jedlińską- starszego wizytatora Wydziału Edukacji Specjalnej i Wspomagania Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Małgorzatę Orzeł- Dyrektora d/s medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, p. Joannę Kierych- Dyrektora Banku Pocztowego, p. Dariusza Kiszczaka- specjalistę ds. informacji pedagogicznej i promocji LSCN.
Wśród tak wspaniałych gości znaleźliśmy się także i my jako jedna z sześciu zaproszonych szkół. Byliśmy najmłodszymi uczestnikami Narodowego Czytania, jedyną szkołą podstawową. Nie przeszkodziło nam to jednak zwyciężyć w konkursie znajomości tekstu utworu- z czego jesteśmy bardzo dumni. Stanęliśmy bowiem w szranki konkursowe z uczniami szkół średnich, a lektura Przedwiośnia nie należy do najłatwiejszych. Nagrodzeni zostaliśmy 4 egzemplarzami Przedwiośnia ostemplowanego Pieczęcią Narodowego Czytania. Książki z pamiątkową pieczęcią będą stanowić cenną pamiątkę dla kolejnych pokoleń czytelników naszej szkolnej biblioteki. Zostaną wykorzystane także do Narodowego Czytania zorganizowanego w szkole.
Maraton Czytelniczy w bibliotece pedagogicznej przeplatany był interesującymi wykładami. Temat Spór o Polskę w Przedwiośniu pojęła dr hab. Iwona Morawska z UMCS. Gawędę Z pamiętnika ułana Leona Legiejki wygłosił Grzegorz Sztal, regionalista, pasjonat historii, kolekcjoner, członek Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, sekretarz lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego Znaki Czasu.
Wszyscy jednak czekaliśmy z niecierpliwością na występ Zespołu Śpiewaczego Głuskowianki, działającego przy Stowarzyszeniu Artystyczna Gmina Głusk. W zespole śpiewają bowiem nasze Panie Dyrektor. Wiązanka pieśni ludowych i patriotycznych wykonana przez zespół wprowadziła bardzo uroczysty charakter i zachęciła do wspólnego śpiewania. Podniosły nastrój został spotęgowany wykonanymi tańcami narodowymi - polonezem i mazurem przez parę taneczną Anetę Szymaniak- Solowską oraz Mateusza Solowskiego, solistów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej.
Biblioteka Pedagogiczna w Dniu Narodowego Czytania wypełniona po brzegi gośćmi, była przepięknie przygotowana i przystrojona. Motywem przewodnim wystroju były jabłka rozłożone na stole, szafkach, regałach bibliotecznych oraz żółte kwiaty nawłoci- nawiązujące do II części utworu. W czytelni pojawiły się wielkoformatowe plakaty, które dawniej wisiały na ścianach domów z napisami: Gość w dom, Bóg w dom; Miłość i zgoda- domu ozdoba; Wszyscy, co ten próg przekraczają, czego nam życzą, niech i sami mają. W holu biblioteki można było obejrzeć w gablotach wystawę poświęconą najważniejszym motywom powieści.
Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy brać udział w Narodowym Czytaniu w bibliotece pedagogicznej. Nasze serca są przepełnione wdzięcznością i radością. Chcemy bardzo podziękować p. Grażynie Kłos- kierownikowi Wydziału Informacji i Informatyzacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie za pamięć o naszej szkole i zaproszenie na tak wspaniałą uroczystość. Pani Grażynka była głównym organizatorem i prowadzącą Narodowe Czytanie. Dla naszej szkoły zaś jest przyjacielem i dobrym duchem. Kilkukrotnie mieliśmy zaszczyt gościć Panią na konkursach recytatorskich oraz lekcjach bibliotecznych. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i juz czekamy na 6 edycję.
Pragniemy także podziękować rodzicom, którzy w sobotni dzień służyli Swoim czasem i samochodem, abyśmy mogli przyjechać na uroczystość. Dziękujemy p. Agnieszce Dąbek, p. Agnieszce Błaszczak- Urbańskiej oraz p. Mirosławowi Gryglickiemu. Podziękowania kierujemy do p. dyrektor Alicji Cioczek za wspólne przeżywanie Dnia Narodowego Czytania.
Marzena Sołtys
Zebranie z Rodzicami
Spotkanie organizacyjne Rodziców uczniów klas I- VIII i gimnazjum odbędzie się
14 września 2018r. (piątek)o godzinie 16.30
Spotkania z wychowawcami w klasach poprzedzone będą spotkaniem ogólnym z Panią Dyrektor
w sali gimnastycznej szkoły.
Zapraszamy
Ogródki Klasowe
W ramach Programu dla szkół uczniowie klasy IV i V założyli ogródki klasowe, których celem było:
1. Popularyzacja wiedzy o zdrowym odżywianiu poprzez uprawianie warzyw i wykorzystywanie ich w prawidłowo zbilansowanej diecie.
2. Poznanie sposobów uprawy warzyw w warunkach szkolnych.
3. Poznanie pochodzenia uprawianych roślin i możliwości ich uprawy w doniczkach.
4. Poznanie warunków koniecznych do wzrostu warzyw.
5. Obserwacja wzrostu warzyw. Rozwijanie umiejętności opisywania obserwacji i prowadzenia notatek.
Uczniowie otrzymali wszystkie niezbędne pomoce i ochoczo ruszyli do pracy. Po otrzymaniu doniczek z ziemią każdy uczeń zasiał jedno z wybranych roślin: poziomki, bazylia, sałata, koperek, pomidory. Na koniec uczniowie oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię i ustawili doniczki w klasowym kąciku przyrody. Pozostało oczekiwać pierwszych efektów.
7
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.