• Zaproszenie do udziału w kolejnej edycji Międzyszkolnych Konkursów o Patronie naszej szkoły Stefanie Kardynale Wyszyńskim

          • Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej”

                                                                      Stefan Kardynał Wyszyński

             

            Dyrektor, grono pedagogiczne i uczniowie

            Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

            serdecznie  zapraszają do uczestnictwa

            w Konkursach o Patronie Szkoły - Stefanie Kardynale Wyszyńskim

             w związku z obchodami Święta Szkoły.

            Konkursy odbędą się 24 października 2018 r., o godzinie 10. 30

            w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu-Kolonii

            Cele konkursów:

            • popularyzacja biografii patrona szkoły
            • poszerzenie wiedzy na temat działalności patriotycznej Stefana Kardynała Wyszyńskieg w kontekście 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
            • rozwijanie poczucia współodpowiedzialności za drużynę

            Drużyny należy zgłaszać do 15 października 2018r.

            Zgłoszenia olgakrzywicka@o2.pl

             

            Osoby odpowiedzialne za przebieg i organizację  konkursu :

            Konkurs wiedzy:

            Pani Olga Krzywicka (tel. 721721072) – olgakrzywicka@o2.pl

            Konkurs plastyczny:

            Pani Alicja Kurczaba - akurczaba@wp.pl

            Pani Czesława Masłowska - czmaslowka@gmail.com

             

             

          • Narodowe czytanie 2018 w Naszej Szkole

          • 13 września 2018 roku, uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Za wydarzenie były odpowiedzialne p. Ewa Godula i p. Olga Krzywicka. Wybrani uczniowie przeczytali fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Kacper Gorzel i Zuzanna Studzińska przedstawili nam dzieciństwo i wczesną młodość Cezarego Baryki, Maciej Sałatka i Adrian Smyk odczytali fragment dotyczący szklanych domów, a Dorota Tomala przeniosła nas w radosny czas zabaw w Nawłoci. Fragment dotyczący Nawłoci był przyjęty ze szczególnym entuzjazmem, gdyż Dorota miała na sobie strój z tamtej epoki. Poza tym jej tekst dotyczył m.in. jabłek i wszystkie stoły w klasie uginały się od tych owoców. Następnie odbył się międzyklasowy turniej wiedzy o Przedwiośniu, który wygrała klasa III gimnazjum. Wszyscy uczniowie bardzo się starali, gdyż nagrodą był przepyszny domowy sernik upieczony przez uczennicę klasy III gimnazjum Konstancję (wróżymy jej ogromną cukierniczą karierę). Dla wszystkich klasa III przygotowała poczęstunek, dzięki czemu czytanie Przedwiośnia stało się nie tylko duchową ucztą.

             

          • Narodowe Czytanie w 100 - lecie odzyskania niepodległości

          • 8 września 2018 r. po raz piąty miała miejsce akcja: Narodowe Czytanie pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, której głównym celem było propagowanie polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa. W tym roku pochylaliśmy się nad lekturą Stefana  Żeromskiego Przedwiośnie.

            Nasza szkoła została zaproszona na tę uroczystość  przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie.

            Przedstawiciele uczniów naszej szkoły ( Aleksandra Kowalczyk, Zuzanna Studzińska, Patrycja Urbańska, Oliwia Urbańska, Jolanta Gryglicka, Karol Dąbek, Maciej Sałatka) wraz z Paniami Dyrektor: Alicją Cioczek, Agnieszką Dąbek, przewodniczącą Rady Rodziców p. Agnieszką Błaszczak- Urbańską oraz panią z biblioteki Marzeną Sołtys wzięli udział w podniosłej uroczystości w bibliotece pedagogicznej.

            Książnica w tym dniu gościła bardzo wielu wspaniałych gości min. :  p. Halinę Drozd- Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, p. Bożenę Jedlińską- starszego wizytatora Wydziału Edukacji Specjalnej i Wspomagania Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Małgorzatę Orzeł- Dyrektora d/s medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, p. Joannę Kierych- Dyrektora Banku Pocztowego, p. Dariusza Kiszczaka- specjalistę ds. informacji pedagogicznej  i promocji LSCN.

            Wśród tak wspaniałych gości znaleźliśmy się także i my jako jedna  z sześciu zaproszonych szkół. Byliśmy najmłodszymi uczestnikami Narodowego Czytania, jedyną szkołą podstawową. Nie przeszkodziło nam to jednak zwyciężyć w  konkursie znajomości tekstu utworu- z czego jesteśmy bardzo dumni. Stanęliśmy bowiem w szranki konkursowe z uczniami szkół średnich, a lektura Przedwiośnia nie należy do najłatwiejszych. Nagrodzeni zostaliśmy 4 egzemplarzami Przedwiośnia ostemplowanego Pieczęcią Narodowego Czytania. Książki z pamiątkową pieczęcią będą stanowić cenną pamiątkę dla kolejnych pokoleń czytelników naszej szkolnej biblioteki. Zostaną wykorzystane także do Narodowego Czytania zorganizowanego w szkole. 

            Maraton Czytelniczy w bibliotece pedagogicznej przeplatany był interesującymi wykładami. Temat Spór o Polskę w Przedwiośniu pojęła dr hab. Iwona Morawska  z UMCS. Gawędę Z pamiętnika ułana Leona Legiejki  wygłosił Grzegorz Sztal, regionalista, pasjonat historii, kolekcjoner, członek Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, sekretarz lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego Znaki Czasu.

            Wszyscy jednak czekaliśmy z niecierpliwością na występ Zespołu Śpiewaczego Głuskowianki, działającego przy Stowarzyszeniu Artystyczna Gmina Głusk. W zespole śpiewają bowiem nasze Panie Dyrektor. Wiązanka pieśni ludowych i patriotycznych  wykonana przez zespół wprowadziła bardzo uroczysty charakter i zachęciła do wspólnego śpiewania. Podniosły nastrój został spotęgowany wykonanymi tańcami narodowymi - polonezem i mazurem przez parę taneczną Anetę Szymaniak- Solowską  oraz Mateusza Solowskiego, solistów Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej.

            Biblioteka Pedagogiczna  w Dniu Narodowego Czytania wypełniona po brzegi gośćmi, była przepięknie przygotowana i przystrojona. Motywem przewodnim wystroju były jabłka rozłożone na stole, szafkach, regałach bibliotecznych oraz  żółte kwiaty nawłoci- nawiązujące do II części utworu. W czytelni pojawiły się wielkoformatowe plakaty, które dawniej wisiały na ścianach domów z napisami: Gość w dom, Bóg w dom;  Miłość i zgoda- domu ozdoba; Wszyscy, co ten próg przekraczają, czego nam życzą, niech i sami mają. W holu biblioteki  można było obejrzeć w gablotach wystawę poświęconą najważniejszym motywom powieści.

            Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy brać udział w Narodowym Czytaniu w bibliotece pedagogicznej. Nasze serca są przepełnione wdzięcznością i radością. Chcemy bardzo podziękować p. Grażynie Kłos- kierownikowi Wydziału Informacji  i Informatyzacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej imienia Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie za pamięć  o naszej szkole i zaproszenie na tak wspaniałą uroczystość. Pani Grażynka była głównym organizatorem   i prowadzącą Narodowe Czytanie.  Dla naszej szkoły zaś  jest przyjacielem i dobrym duchem. Kilkukrotnie mieliśmy zaszczyt gościć Panią na konkursach recytatorskich oraz lekcjach bibliotecznych. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i juz czekamy na 6 edycję.

            Pragniemy także podziękować rodzicom, którzy  w sobotni dzień służyli Swoim czasem i samochodem, abyśmy mogli przyjechać na uroczystość. Dziękujemy p. Agnieszce Dąbek, p. Agnieszce Błaszczak- Urbańskiej oraz         p. Mirosławowi Gryglickiemu. Podziękowania kierujemy do p. dyrektor Alicji Cioczek za wspólne przeżywanie Dnia Narodowego Czytania.

            Marzena Sołtys

             

          • Zebranie z Rodzicami

          • Spotkanie organizacyjne Rodziców uczniów klas I- VIII i gimnazjum odbędzie się

            14 września 2018r. (piątek)o godzinie 16.30

            Spotkania z wychowawcami w klasach poprzedzone będą spotkaniem ogólnym z Panią Dyrektor

            w sali gimnastycznej szkoły.

                                                                                   Zapraszamy

          • Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty !

          • 3 września 2018 r. rodzice, nauczyciele i uczniowie spotkali się już przed godziną 8, aby inaugurować nowy rok szkolny.  Zgromadzeni za Sztandarem udali się na Mszę św., na której ks. Robert Muszyński wygłosił kazanie odwołujące się do postawy życia naszego Patrona, roli wartości w życiu człowieka oraz poszukiwaniu Woli Bożej w życiu. O oprawę liturgii , jak zawsze zadbała p. Marzenka Sołtys z dziewczynkami z klasy VIII i III gimnazjum. Oczywiście  plecaki pierwszaczków, i wszystkich chętnych zostały poświęcone.

            Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej, gdzie w imieniu Samorządu Uczniowskiego Przewodnicząca powitała nauczycieli, uczniów i rodziców. Wspomniała o uczniach, których w 1939r. zamiast pierwszego dzwonka przywitały strzały i huk armat. Minutą ciszy uczczono pamięć o bohaterach poległych w obronie naszej Ojczyzny. Następnie Pani Dyrektor przywitała zgromadzonych, przedstawiła nowych nauczycieli oraz przekazała informacje dotyczące pracy szkoły i planów na najbliższy rok. Pierwszy raz od dłuższego czasu uczniowie zasiedli do szkolnych ławek i spotkali swoich wychowawców. Ciężko po wakacjach znowu wejść w rolę ucznia i nauczyciela, ale najwyższy czas.

        • Ogródki Klasowe

        • W ramach Programu dla szkół uczniowie klasy IV i V założyli ogródki klasowe, których celem było: 

          1. Popularyzacja wiedzy o zdrowym odżywianiu poprzez uprawianie warzyw i wykorzystywanie ich w prawidłowo zbilansowanej diecie.

          2. Poznanie sposobów uprawy warzyw w warunkach szkolnych.

          3. Poznanie pochodzenia uprawianych roślin i możliwości ich uprawy w doniczkach.

          4. Poznanie warunków koniecznych do wzrostu warzyw.

          5. Obserwacja wzrostu warzyw. Rozwijanie umiejętności opisywania obserwacji i prowadzenia notatek.

          Uczniowie otrzymali wszystkie niezbędne pomoce i ochoczo ruszyli do pracy. Po otrzymaniu doniczek z ziemią każdy uczeń zasiał jedno z wybranych roślin: poziomki, bazylia, sałata, koperek, pomidory. Na koniec uczniowie oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię i ustawili doniczki w klasowym kąciku przyrody. Pozostało oczekiwać pierwszych efektów. 

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.